Základné infomácie

Čo je to magnetická rezonancia?

Vážené kolegyne a kolegovia,

v máji 2005 začalo činnosť pracovisko Magnetickej rezonancie spoločnosti Diagnosticum s.r.o. Humenné. . Pracovisko je umiestnené v suteréne budovy SVaLZ Nemocnice A. Leňa Humenné, s vchodom pre mobilných pacientov vedľa vchodu do Vydajne zdrav. materiálu a s bezbarierovým vchodom pre imobilných pacientov výťahom cez vchod na bývalé rehabilitačné odd.

Na tomto pracovisku je inštalovaný moderný MR prístroj
Magnetom Essenza o sile magnetu 1,5 T so 16 akvizičnými kanálmi.

Tento prístroj umožňuje MR vyšetrenia doslova „Od hlavy až po päty“. Spĺňa rutinné požiadavky na MR diagnostiku prakticky zo všetkých klinických odborov. Je vybavený kompletným sortimentom cievok a veľkým množstvom najmodernejších a jedinečných sekvencií, takže okrem klasickej škály MR vyšetrení s očakávaným prínosom pre neurologickú, ortopedickú a onkologickú diagnostiku, ponúka aj také vyšetrenia ako je MR cholangiopankreatikografia (zobrazenie žlčových a pankreastických vývodov bez použitia kontrastu), MR urografia(zobrazenie močových ciest tak bez použitia kontrastnej látky, ako aj s bezpečnou kontrastnou látkou Magnevist). Obsahuje protokoly s vysokým rozlíšením pre zobrazenie tumorov orgánov panvy (močový mechúr, prostata, cervix uteru); umožňuje vyšetrenia s vysokou senzitivitou na detekciu MTS.

Obsahuje tiež najpokročilejšie sekvencie pre diagnostiku neurologických ochorení vrátane najmodernejšieho spôsobu MR vyšetrenia pomocou tzv. mnohosmerového difúzneho váženia s kalkuláciou ADC máp a získania trasovo vážených obrazov.

Prístroj umožňuje taktiež všetky druhy MR angiografických vyšetrení a to tak bez podania kontrastnej látky, ako aj s kontrastnou látkou.

V septembri r. 2005 bol prístroj doplnený o dedikovanú mamografickú cievku, takže umožňuje aj vyšetrenie prsníkov.

Klinické aplikácie zobrazovania magnetickou rezonanciou
 • Mozog
 • Orbity a optické nervy
 • Abdomen
 • Panva/Urogenitálny systém
 • Prsníky
 • Chrbtica a miecha
 • Muskuloskeletálny systém – Končatiny
 • Hlava a krk
Kontaktujte nás

Máte otázku, podnet, záujem o vyšetrenie u nás?

  Na stiahnutie

  Žiadanka o vyšetrenie magnetickou rezonanciou – MR

  Žiadanku na vyšetrenie vystavuje odosielajúci lekár, ktorý je oprávnený indikovať rádiologické vyšetrenia.