Základné infomácie

Čo je to magnetická rezonancia?

Vyšetrenie Magnetickou rezonanciou je neškodná a rýchla diagnostická metóda, ktorá dáva presnú obrazovú informáciu o chorobe.

Ľudské telo pozostáva takmer  2/3 z vody. Toto je základom diagnostiky pomocou Magnetickej rezonancie. Atómy vodíka sa v magnetickom poli usporiadajú do radu v smere magnetického poľa. Potom sa vystavia pôsobeniu elektromagnetických vĺn, čím dochádza k vychýleniu ich osi. Z tejto polohy sa snažia vrátiť sa naspäť do pôvodnej polohy v smere magnetického poľa. Pritom vysielajú elektromagnetické vlny, ktoré sú merané. Počas vyšetrenia pacient leží na lôžku v magnetickom prístroji. Počuje pritom  klopotavý hluk – spôsobený elektromagnetickým spínaním počas práce magnetu. Nepociťuje pritom nič. Pacient nesmie so sebou brať do vyšetrovacej miestnosti naslúchací aparát, šperky, sponky do vlasov, okuliare, atď., nakoľko môžu spôsobiť rušenie získavaných obrazov. Pacientky nesmú mať na tvári žiadne kozmetické líčenie. Kreditné kary netreba brať so sebou, lebo by sa v magnetickom poli vymazali.  Patienti s krokovačom srdca, s určitými kovovými implantátmi (predovšetkým staršej výroby) alebo s umelými srdcovými chlopňami by mali o tom informovať lekára, aby sa rozhodlo, či je vôbec možné vyšetrenie vykonať.

Najčastejšie používanie vyšetrenia Magnetickou rezonanciou
 • diagnostická metóda voľby na zobrazenie zmien mozgu, mozgových nervov, miechy, hypofýzy, očí a vnútorného ucha
 • najobsažnejšie zobrazenie všetkých štruktúr chrbtice, kostnej drene, platničiek a väzov
 • kĺby: ideálne zobrazenie šliach, väzov, meniskov, chrupky, slizničnej výstelky a okolitých mäkkých štruktúr (svalov, spojivového a tukového tkaniva)
 • Prsníky: vysoko kvalitná doplnková vyšetrovacia metóda k rozlíšeniu medzi zhubným a nezhubným nádorom a k hodnoteniu celistvosti prsníkových implantátov

 • Vyšetrenie pečene, pankreasu, nadobličiek a obličiek

 • neinvazívne (t.j. bezbolestné a bez punkcie) 3-rozmerné zobrazenie žlčníka, žlčových a močových ciest

 • Diagnostika ženskej a mužskej panvy, predovšetkým  maternice, vaječníkov, prostaty a semenníkov

 • MR angiografia: úplne bezbolestné (bez katétra) a vysoko spoľahlivé zobrazenie ciev mozgu a krku

 • Vyšetrenie onkologických pacientov: zachytávanie metastáz skeletu, odhalenie a štádium rakoviny, hodnotenie účinnosti liečby rakoviny

Kontaktujte nás

Máte otázku, podnet, záujem o vyšetrenie u nás?

  Na stiahnutie

  Dotazník a informovaný súhlas pred vyšetrením na MR

  Vážená pacientka! Vážený pacient!

  Boli ste k nám odoslaní odborným lekárom na vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

  Prosíme Vás, aby ste tento text prečítali a odpovedali na priložené otázky. Obsahom tohto dokumentu sú základné informácie o vyšetrení magnetickou rezonanciou. Pokiaľ máte v tomto smere ďalšie otázky, prosím obráťte sa na personál tohto pracoviska.